Aşkla Geçeriz Hâlden Hâle Takılmadan Ne Sûrete Ne Söze

[Muhammed Rıza Bağıri] - Röportaj 2. Bölüm

Nuriye Akman

“Rüşdi’nin kararını siz de imzaladınız”

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Rıza Bağıri, SABAH’ın sorularını yanıtlamaya devam ederken, PKK’ya yardım etmediklerini yineledi. Büyükelçi, hakkında “Katli vaciptir” fetvası çıkartılan Salman Rüşdi için ne düşündüğünü soran Nuriye Akman’a yazarın öldürülmesinin “caiz” olduğunu söyledi. Yazının ilk bölümünde, PKK-İran ilişkisine kanıt olarak gösterilen telefon numarasının “otoyol” çıktığını belirten Bağıri, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Böyle bilgileri bir PKK’lıya veriyorlar. Yakalandığında yanlış bilgi yansıtıyor. Son olarak yakalanan PKK’lı Ali Yaşar, dış görünüşü itibariyle Tunalı Hilmi’de gezen bir gence benziyor. Dağda yaşayan, eziyet çeken birine benzemiyor. Sinekkaydı traş olmuş. Alın TRT-1’den filmini seyredin. Gömleğinin ütüsü benimkinden daha iyi. Saçlarını fönlemiş. Acaba PKK’lılar bu kadar yakışıklı mı? (Kahkahalar) Bence bu İsrailli’dir. Ya da İsrail Elçiliği’nden yardım almış. Bunu kesin söylirem. Şaka yapmıram.

“Rüşdi’ye ölüm fermanı”na dair…

Bir de Şeytan Ayetleri meselesini sormak isterim.

Şeytanlara gitmeyiniz!

Şeytanları şeytan götürsün! Salman Rüşdi gibi beşinci sınıf bir yazarı, verdiğiniz ölüm fermanı ile bir kahraman haline getirdiğinize pişman mısınız?

Hayır. Gurur duymaktayız. 60 milyonluk Türkiye’nin Müslüman milletine sorunuz. Herkes iftihar ediyordur fetvadan dolayı. Zira Allah’ın emridir.

Kuran’ın hangi ayetine göre?

Kuran’da (İrtida Hükümleri) vardır. Salman Rüşdi, siyasi bir olaydır. Tarihte o kadar mürted insan var ki; öldürdüler. Batı’nın hiç sesi çıkmadı.

Bu fetva İslama sempati mi, antipati mi doğurdu sizce?

O kadar mutluyuz ki, bütün Müslümanların uyanışına kaynak oldu.

“Fetvayı, Türkiye de imzaladı”

Bir kişi hakkında ölüm fermanı vermenin süreci nasıl işler?

Bu yönelttiğiniz soru, benimle sizin seviyenizde bir şey değildir. 45 İslam ülkesinin büyük âlimleri toplandılar, bunu teyit ettiler. Rahmetli İmam Humeyni, bu fetvayı verdikten sonra İslam Konferansı’na mensup 45 ülke toplanıp bunu gözden geçirdi ve onayladı. Laik Türkiye de imzaladı.

Öyle mi?

Evet… Rahmetli İmam Humeyni’nin bu mürted Salman Rüşdi hakkında verdiği ölüm fetvasından sonra, İslam Konferansı’na üye 45 ülke Cidde’de bir araya geldiler. Bu ülkelerin dışişleri bakanları, topyekun şu kararı imzaladılar ki, (…Biz bu mürted dediğimiz kişinin eserlerinin ülkelerimize girmesine, yayınlanmasına ve tercüme edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz…) İkinci aşamada, dünyanın büyük İslam âlimleri toplanıp bu ölüm fetvasını araştırdılar ve (Bunun öldürülmesi caizdir…) neticesine vardılar.

Türk bilim adamı da var mıydı o toplantıda?

Şimdi isimlerini hatırlamıyorum. Belki vardır Türkiye’den de… Her şeyden önce Dışişleri bakanlığınız bunun eserlerini Türkiye’ye sokulmayacağını teyit etti.

1993 Yılı Röportajlar

Get Adobe Flash player