Nuriye AKMAN
18 Mayıs 2017
Nuriye AKMAN

Suskun deliler - Meydan Gazetesi

İşin uzmanları seri katil tanımına itiraz etse de medya Atalay Filiz’i psikopat yerine bu şekilde anmaya devam ediyor. Dehşet ne kadar büyükse duyulacak heyecan da o kadar artacak çünkü. Katil kendisiyle özçekim yapmak isteyen polise kirli bir neşe bahşediyor. Yüzünde ünlülüğün tescillenme huzuru... Ne de olsa suçlu kaçmaktan, polis kovalamaktan kurtuldu artık.

Atalay Filiz’in bindirildiği aracı tekmeleyen vatandaşlar, bir psikopatın yarattığı tehlikenin kat kat fazlasının yaşandığı toplumsal hayatı protesto ediyorlardı belki de. Kışkırtılmaya karşı çaresizlikle akıbetlerini bekleyen milyonlarca insan ise bu yüzde yüz onaylanan öfke bildiriminden yoksun kalmıştı. Şimdilik.

Kanaat önderlerinin kendi gruplarını zeki veya masum, karşı tarafı aptal veya canavar addettiği bir düzende, çoğumuz delilikle akıllılık arasındaki gri alandayız. Suskun deliliğe aday normal insanlar kendi işinde gücünde düzgün bir hayat sürerken ülkede olan biten akıl, edep, idrak dışı sahneleri belleklerinde biriktiriyorlar. Kimileri Muhammet Ali’yi vicdani retçi olarak alkışlarken kendi ülkesinde haksızlığa dur diyenleri yuhalıyor, zulme uğrayanlara el uzatamıyor. Serde damgalanmak, tutuklanmak, işinden, evinden, evladından olmak var. Gidişata risk almadan karşı çıkmanın bir yolunu bulamayınca, çaresizlik ve suçluluk duygusuyla harmanlanıyorlar. Bu da şiddetin en olmadık zamanda o munis kişilerden beklenmeyecek şekilde dışavurulma ihtimalini arttırıyor.

Patlamaya hazır volkanlarız hepimiz. Benliğimizde cinnet tohumları yeşerirken deliliğin bürünebileceği bin bir hal konusunda bilgisiziz. Oysa insan dışa dönük bir arıza belirtisi olmaksızın da akli melekelerini kaybedebilir. Ya türlü çeşit paranoyanın yıpratıcı arenasına savrulacak, ya öfkeyi bastırıp ketumluk kuyularına saklanacak veya vur patlasın çal oynasın labirentlerinde kaybolacak. Ortak değerlerin çözüldüğü, dinin üç paraya satıldığı bu kaotik ortamda kim bilincindeki kör noktaları teşhis edebilir ve etse bile nereden yardım alabilir ki?

Psikiyatrlar birer saatlik seanslarda kişiye nasıl insan olunur’u öğretemez. Sadece şikayete neden olan semptomları ilaçla dengeleyebilirler ki bu, çoğu kez bilinci üzerine bir yorgan atılıp uykuya göndermektir. Dünyayla çatışma kadar uyum içinde kalmanın da bir bedeli var.

Sur çoktan üflendi. Bu düğünden cenazeye, kürsüden koltuğa, ekrandan sokağa gösteriş budalalıklarımız, bu şehit cenazelerimizin utanç verici çapaçulluğu, bu yakıp yıkmalarla mala mülke çökmeleri kutsallaştırmamız, bu deliliği sadece ilaçla tedavi edilen bir hastalık sayışımız, bu tescilli-tescilsiz psikopatlarla fotoğraf çekilmelerimiz, ardlarında yürümelerimiz kıyametimiz bizim.

Unutmayalım ki suskun delilikten aktif deliliğe geçiş bir kıvılcıma bakar. İlk cinayetlerini işleyinceye kadar bütün katiller masumdur. Alev aldıklarındaysa kendileriyle beraber herkesi yakarlar.
 

Tarih: 
14 Haziran 2016
Tasarım & Geliştirme Tasarım & Geliştirme | magicleaves