Nuriye AKMAN
19 Mayıs 2017
Nuriye AKMAN

Hakkı Devrim - Danışmanı kime danışırsınız?

Danışmadan, gazeteye de kumanda edemezsiniz. Devlet yönetimindeki, savaş halindeki kumandan gibi, sizin de danışmanlara ciddî ihtiyacınız olur. İşadamlığı için, pek fikrim yok amma, danışma mahareti başarının lazım şartıdır, derler.

Başbakan'ın iki başdanışmanından birinin kişiliğini ve davranışlarını tartışıyoruz. Cüneyd Zapsu'nun, hafta sonu aşka gelip Ankara'daki dört önemli büyükelçiyle, tesbih dizer gibi sıra mülakatlar yapması, denebilir ki heyecan uyandırdı. (Diğeri Ahmet Davutoğlu'dur, diye biliniyor.)

Ne demekti bu?

Suale, Dışişleri Bakanlığı «Zapsu'nun temaslarını biz de basından takip ediyoruz» cevabını verdi. Bakan, rahatsızlığını bizzat belirtti: «Dışişleri Sözcüsü (Namık Tan) bizim yerimize konuşmuş.» Abdullah Gül'ün yakın dostu olduğu söylenen gazeteci Fehmi Koru da bu noktada girdi devreye.

Cüneyt Bey'in Tayyip Erdoğan'ın başarısına ezelden inanmış bir dost olduğunu ondan öğrendik. Öyle Ofer Olayı söylentileri için veya Yasin El Kadı'ya kefaleti sebebiyle, Başbakan'ın, yakın arkadaşından kolay kolay vazgeçmeyecek kadar duygusal bir insan olduğunu da aynı bilirkişi söyledi. (Bir kenara not ettik).

Koru'nun hüküm fıkrası özetle şuydu:

Zapsu kendiliğinden çekilmeye karar verdiyse şayet, «kararının doğru olduğunu bilmelidir.» (Yeni Şafak, 23 Temmuz)

Çömez bilirkişi Ahmet Hakan, işbu danışman gösterişçidir, «Çekildik izzet ü ikbal ile bâbı hükümetten» demesi beklenmez, dedi. (Hürriyet, 24 Temmuz)

Alışık olduğumuz bir ses, çok değil iki ay kadar geriye giderek bize, Cüneyd Zapsu'nun Nuriye Akman'ın suallerine verdiği bazı cevapları hatırlattı. Tanıtıcı ayrıntılardı doğrusu. Danışman, Dışişleri mensuplarının hadiselerin hızına yetişememesini tabiî bulduğunu söylüyordu. Can Dündar şu notu düşmüştü: «Erdoğan'ın da Özalvari bir Dışişleri'ni danışmanlarla baypas yöntemini benimsediği görülüyor.» (Milliyet, 24 temmuz).

Dün, bu konuda son okuduğum, Ankara'dan Hüseyin Özalp'in aktardığı şu haber oldu: «Cüneyd Zapsu, Koru'nun (danışmanlıktan çekilme konusunda gerçeği değil) gönlünden geçeni yazdığını, söylemiş (Akşam).

* Bu konuda benim de, acayip görünebilecek bir sualim var:
- İçimizde Başbakan'ın, danışmanlık ve danışmanlar konusunda kime (veya kimlere) danıştığına dair fikri olan var mı?

Bu konuyu ben önemserim.

Mecra: 
Gazete
Tarih: 
25 Tem 2006
Kaynak: 
Radikal Gazetesi
Tasarım & Geliştirme Tasarım & Geliştirme | magicleaves