Nuriye AKMAN
18 Mayıs 2017
Nuriye AKMAN

Gayrimüslim nüfus da artsın mı? - Meydan Gazetesi

Haftanın sonuna geldik, hâlâ o “Nüfus plânlamasıymış, doğum kontrolüymüş. Müslüman bir aile böyle bir anlayışta olamaz” cümlesine takılı kaldık. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Cumhurbaşkanımız doğru kavramlara işaret ediyor” diye başlayan açıklamaları kafa karışıklığını iyice arttırdı. Doğum kontrolü ve nüfus planlamasını devletlerin topluma nüfuz ettiği yıllardan kalma çağdışı uygulamalar olarak tanımlayan Akdağ, devletin kimseye doğur ya da doğurma diyemeyeceğini, her ailenin anne ve çocuk sağlığını hedefleyecek planlamalar yapabileceğini belirtti. Ama mesele burada bitmiyor.

Adına üreme sağlığı demek şartıyla kim ne zaman kaç çocuk sahibi olacağına karar verse de bu Müslümanlığa sığmıyor! Çünkü Erdoğan “Allah’ın işine karışılmaz” buyuruyor. Sayın Akdoğan'a kanıp önce devesini sağlam bir kazığa bağlayanları  abdestinden şüphelenmekten başlayıp şirke düşmeye kadar uzanan bir dizi tehlike bekliyor! Din âlimi diye bellenenlerin bir kısmı öyle bir kısmı şöyle dese de noktayı koyacak olan Cumhurbaşkanı.

Mütedeyyin kesimi kıskaç altına alan bu akıl yürütme biçimi, dinin hayatın gerçekleriyle bağdaşmadığını düşünen laik kesimi haklı çıkartmaktan başka ne işe yarar? İslama Kitap’ta bulunmayan yeni şartlar eklemek, Allah’ın işine karışmak değil sanki. Meseleye dini imanı karıştırmadan “nüfusumuz hızla yaşlanıyor, doğurganlığı teşvik edeceğiz” diye yaklaşmak herhalde çok zor.  

Nüfus artışını desteklemek başka şey, bir süre çocuksuz yaşamak, sonra üç değil de ikiyle veya birle kalmak isteyenleri maddi manevi kösteklemek başka şey. Ne yapacaksınız yani, rahim içi araçları, hapları ve prezervatifleri peyderpey piyasadan kaldıracak mısınız? Bu konuda danışanlarına hizmet veren doktorları cezalandıracak mısınız? Küçücükken evlendirilen kız çocukları bari erken yaşta anne olup belleri bükülmesin diye çırpınan kadın derneklerine kayyım mı atayacaksınız?

Belki de tarih boyunca iktidarların propaganda aracı olagelen camileri devreye sokarsınız. Cuma hutbelerinde imamlar cemaate “Zinhar kondom kullanmayın, yoksa cehenneme odun olursunuz” diyebilir mesela. Doğum kontrolü yapanlar için Diyanet’te ihbar hatları açılabilir. Oh my God, Müslümanlar cehennemden evvel hapse girme tehdidi altında mı?

 Önemli bir meselemiz daha var. Anadolu’nun eski sakinlerinden olup bugün bir avuç kalmış gayrimüslimlerin nüfusu da artsın istenir mi? Doğurganlığı teşvik programına onlar da alınır mı? Hani İsa da Musa da bizden ya, o bakımdan! Nüfus artış hızları Müslim tebaaya yaklaşırsa ne olacak? O zaman da azalmalarını sağlayacak tedbirler mi gündeme gelecek? Mini mini valimiz, ay ne olacak bizim halimiz?
 

Tarih: 
03 Haziran 2016
Tasarım & Geliştirme Tasarım & Geliştirme | magicleaves